Czym jest Jednolity Plik Kontrolny CIT?
Zacznijmy od wyjaśnienia skrótu JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Jest on w wielkim skrócie zbiorem danych, które są generowane z programów księgowych rozliczając podatek. W łatwy sposób można zgromadzić wszystkie dane od kontrahentów i porównać je ze sobą, co bardzo ułatwi pracę organom podatkowym. JPK CIT jak wcześniej wspomniane będzie zbiorem danych i jak nazwa wskazuję będzie dotyczyło podatku dochodowego od osób prawnych.
Dzieli się na dwie struktury:
JPK_KR_PD – jednolity plik kontrolny dla ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatku dochodowego
JPK_ST_KR – jednolity plik kontrolny dla środków trwałych i wartości niematerialnych.
W dużej mierze pozwoli to na szybsze wykrycie pewnych nieprawidłowości, ale i umożliwi przeprowadzenie kontroli w sposób bardziej zautomatyzowany.
Kogo dotyczy i od kiedy?
Za rok 2025:
- JPK CIT obejmuję podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednich roku obrotowym lub podatkowym przekroczyła wartość 50 mln EUR
- Podatkowe Grupy Kapitałowe
Za rok 2026:
- Pozostali podatnicy CIT, zobowiązanych do przesyłania JPK VAT,
Za rok 2027:
- Pozostali podatnicy CIT
Termin składania JPK CIT
Kiedy z dniem 01.01.2025 roku wejdzie w życie JPK CIT, należy identycznie jak w przypadku CIT-8 po przepracowanym roku obrotowym z końcem marca należy JPK CIT.
Jakie dane zostaną przekazane administracji podatkowej?
JPK_KR_PD: Rozszerzona księga rachunkowa.
Elementami JPK_KR_PD będą:
- Nagłówek – zawierający dane o składanym pliku za okres, data utworzenia, cel złożenia,
- Podmiot1 – dane identyfikacyjne podmiotu, który składa plik,
- Elementy związane z księgami rachunkowymi – dane związane z nowym rozporządzeniem na temat operacji gospodarczych, które można analizować z innymi raportami,
- Rozliczenie podatku dochodowego na zasadach ogólnych- informacje podatkowe – dodatkowe dane niezbędne do rozliczenia CIT poprzez węzeł RPD (nieobowiązkowe w pierwszym roku)
JPK_ST_KR: Nowa struktura dla środków trwałych
Składniki JPK_ST_KR:
- Nagłówek – określający cel złożenia, datę utworzenia oraz szczegółowe dane dotyczące roku podatkowego lub obrotowego,
- Podmiot składający – zawiera dane identyfikacyjne podmiotu, który składa plik,
- Ewidencja środków trwałych – szczegółowy wykaz środków trwałych.
W jaki sposób przygotować się do wdrożenia JPK CIT?
Żeby być dobrze przygotowanym na wdrożenie nowych systemów należy w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt systemów, procesów oraz ocenić ryzyko podatkowe: między innymi poprawności przekazywanych danych, ale też przeprowadzić weryfikacje polityki rachunkowości. Na pewno następnym krokiem będzie przygotowanie systemów informatycznych, a po tym trzeba zając się szkoleniami pracowników w zakresie tych zmian i wykonania testów z generowania i walidacji nowych struktur oraz weryfikacja rozliczeń CIT. W ostatnim etapie trzeba wdrożyć system kontroli jakości danych, aby od 1 stycznia 2025 r. wszystko było gotowe do generowania plików zgodnych z nowymi strukturami logicznymi.
Podsumowanie
Wejście w życie JPK CIT już bliskie więc, należy się przygotować i wdrożyć je u siebie, by mieć techniczną możliwość przekazania pliku do odpowiednich organów podatkowych w terminie i uniknąć wysokich kar na podstawie Kodeksu Karnego Skarbowego.
Add a Comment